Sve što bi trebalo da znate o prvom trimestru trudnoće

Od trenutka kada saznate da ste trudni, verovatno ćete biti pod naletom emocija – nakon čega sleti nalet pitanja i nedoumica. Prvo tromesečje trudnoće ispunjeno je mnoštvom promena kako za mamu, tako i za bebu, međutim, one su uglavnom nevidljive spoljnom svetu.

U ovom tekstu opisaćemo vam šta se dešava u prvom tromesečju i šta možete da uradite kako biste podržali zdravu trudnoću. 

Kada počinje prvi mesec trudnoće?

Puna trudnoća traje oko 9 meseci, a većina ljudi (uključujući vaše lekare i babice) će ovo podeliti na 3 „trimestra“. Iako ste trudni od trenutka začeća – kada muški spermatozoid oplodi vašu jajnu ćeliju – prvi mesec trudnoće se računa od prvog dana vaše poslednje menstruacije. Razlog za ovo je zato što se za većinu prirodnih trudnoća ne može utvrditi datum začeća (čak i kada se zna datum odnosa, jer može proći i do 5 dana dok spermatozoid ne oplodi ćeliju). Obzirom da je jajna ćelija plodna sredinom meseca, na kraju prvog meseca vi ćete verovatno biti trudni oko dve nedelje, ali će se to računati kao 4. 

Koliko traje prvi trimestar i koje promene trudnica može da očekuje?

Prvi trimestar traje ukupno 12 nedelja, pri čemu se za prvi dan prvog trimestra uzima prvi dan od poslednje menstruacije, iz razloga koje smo naveli u prethodnom pasusu. 

Za mnoge žene, prvi trimestar prolazi u znaku mučnine koja se naziva i jutarnja mučnina, (iako se može javiti u bilo koje doba dana). Međutim, važno je znati da je svaka trudnoća drugačija i da, dok neke žene imaju žudnju za hranom, druge imaju averziju prema istoj, a dobar procenat žena u prvom trimestru trudnoće uopšte i ne iskusi promene u apetitu.

Ostale promene u prvom tromesečju uključuju promene na grudima koje postaju osetljivije, veće i teže, dok rast materica rasti prati i pritisak na bešiku tako da može doći do učestalog mokrenja.

Hormonske promene mogu da doprinesu da se trudnice osećaju neraspoloženo ili razdražljivo, a umor je uobičajen simptom u prvim mesecima trudnoće. Ova osećanja su potpuno normalna i dobro je da razgovarate o tome kako se osećate sa svojim partnerom ili bliskim prijateljem. Ako se pak osećate previše umorno ili uznemireno, razgovarajte sa svojim lekarom o tome.

Trudnoća i zdravlje

Kaže se da je tokom trudnoće dvostruko važno ostati zdrav. Ukoliko ste pušač, ovo je odličan trenutak da prestanete sa tom navikom, a kada je u pitanju alkohol, čak i male količine mogu da imaju dugoročne negativne efekte na vašu bebu.

Kada je u pitanju ishrana, nastojte da jedete raznovrsnu hranu tokom trudnoće jer će to pomoći da se ispune nutritivni zahtevi kako vaše bebe, tako i vaši. Tokom prvog tromesečja ne bi trebalo da značajno povećavate količinu hrane, ali bi obroci trebalo da budu što hranljiviji. Doktor će vas verovatno posavetovati da uzimate i suplemente folne kiseline jer je nj ih teško dobiti samo kroz hranu.

Važno je da održavati redovnu fizičku aktivnost tokom trudnoće zbog mnogih benefita koju ista ima i za vas i za vašu bebu. Ako osetite bilo kakvu nelagodnost ili komplikacije obavezno se obratite svom lekaru.