Koja hrana je idealan izbor za trudnicu u prvom tromesečju?

Veliki broj žena kada ostanu u drugom stanju postavljaju sebi pitanje „kojih loših navika bi trebalo da se odreknu kako bi trudnoća protekla u najboljem redu?“ Pa tako, pojedine pripadnice lepšeg pola istog momenta ostavljaju cigarete koje su konzumirale u momentu kada su saznale da su trudne jer su svesne koliko je nikotin štetan za razvoj ploda.

Trudnoća se razlikuje od žene od žene. Neke je lako podnose, i uživaju u prvom trimestru, dok druge mogu osetiti mučninu, umor i iscrpljenost.
Svakako, svih loših navika se treba odreći na samom početku trudnoće kako bi se beba pravilno razvijala. Pa tako, treba voditi računa i o samom načinu ishrane. U nastavku teksta opisaćemo vam koja je hrana „najbolji izbor“ u prvim mesecima trudnoće kako za trudnicu tako i za bebu.

9. nedelja trudnoće – koja je hrana najbolja?

Skoro svaki nutricionista će vam reći da je najvažnija izbalansirana ishrana što znači da trudnice nikako ne bi trebale da konzumiraju jednoličnu hranu. Trpeza bogata raznovrsnim namirnicama poput žitarica, mlečnih proizvoda, kao i svakodnevni unos voća i povrće (najbolje sezonsko) se podrazumeva. Kada se kaže 9. nedelja trudnoće, misli se na prvi trimestar a on je ujedno ključan kada se radi o pravilnom održavanju trudnoće. To znači da u tom periodu trudnice treba najviše da se čuvaju i da vode zdrav život.

Tajna je u konzumiranju više manjih obroka

Svakako je za buduću mamu i bebu bitno da se u organizam unose hranljive materije (ovde pre svega mislimo na zdravu hranu koja nije pržena, masna ili previše začinjena). Dakle, fokus je na kuvanoj ili grilovanoj hrani, svežem voću, prirodnim sokovima i sl. Isto tako, trudnice treba da imaju sve obroke u toku dana (doručak nikako ne bi smele da preskaču!). Za ručak, najbolja je kombinacija povrća sa mesom kao i neka sezonska salata kao prilog. Večera treba da bude lagana i umerena.

Unos vitamina kroz hranu

Pojedini vitamini poput magnezijuma, kalcijuma, folne kiseline i vitamina D su od suštinske važnosti za pravilan režim ishrane svake trudnice. Pa tako, trudnice treba da budu informisane kojih vitamina ima u kojoj hrani. U namirnice bogate magnezijumom spadaju zelena salata, integralne žitarice (semenke bundeve i suncokreta) kao i koštunjavo voće (bademi, lešnici, indijski orah i sl.)
Vitamina B9 (folne kiseline) najviše ima u cvekli, pasulju, i pojedinom citrusnom voću. Folna kiselina je definitivno najbitniji vitamin za pravilan i normalan razvoj bebe pa se neretko trudnicama savetuje da se sa njegovim unosom krene još u toku planiranja trudnoće.
U hranu koja obiluje kalcijumom spadaju mlečni proizvodi (jogurt, mleko, pavlaka, sir), riba, lao i skoro svo zeleno povrće (brokoli i kelj).
Vitamin D je itekako važan za razvoj kostiju bebe pa trudnicama ovaj vitamin nikako ne bi trebalo da manjka. Definitivno, najbolji izvor ovog vitamina je sunčeva svetlost, pa se trudnicama savetuje da u toku dana što češće izlaze napolje. Pored sunčeve svetlosti, vitamin D se može pronaći i u jajima, koprivama i maslacu.
Naravno, uz balansiranu i uravnoteženu ishranu, veoma je bitno da trudnice unose dovoljnu količinu vode u svoj organizam.