Deveta nedelja trudnoće – visok nivo hormona je sve veći problem

Za mnoge buduće mame ovo je previše blago objašnjenje kako se osećaju usled hormonalnog disbalansa u telu. Mnoge žene se zapitaju kako će da izdrže do kraja prvog tromesečja jer su simptomi trudnoće sve intenzivniji i traju više od mesec dana.

Šta karakteriše devetu nedelju trudnoće? Zašto se zamarate brže nego inače, kako se beba razvija i raste?

Mame, slede odlični saveti za prevazilaženje teškoća tokom drugog stanja pa ostanite sa nama i nastavite čitanje!

Metabolizam se usporava!

Čestitamo Vam, sa devetom nedeljom trudnoće vi ste već puna dva meseca u drugom stanju! Za 3 nedelje zaokružićete period prvog tromesečja nakon čega se rani simptomi trudnoće ublažavaju pa mnoge trudnice odahnu nakon 12. nedelje.

Ipak, do tada vas očekuje dosta promena, a deveta nedelja trudnoće donosi usporavanje metabolizma usled delovanja hormona. Za vas to stvara osećaj lošijeg varenja, ali i zadržavanja vode u organizmu koje polako uzrokuje otečenost nogu.

Vaše telo sadrži veću količinu krvi, bubrezi rade napornije pa je važno da im pomognete kroz:

  • Više odmora uz podizanje nogu
  • Zdraviju ishranu bez slanih grickalica koje dodatno opterećuju bubrege

Zadržavanje vode je „krivac“ što ste se zaokruglili iako je vaša materica veličine grejpfruta i još uvek nije vidljiva.

Hormoni rade sve jače pa se mnoge tegobe pogoršavaju : mučnine, povraćanje, gađenje na hranu i mirise, maljavost…, ali se neki i javljaju prvi put: 

  • pojačan vaginalni sekret ( ako je bez boje i mirisa sve je OK), 
  • bubuljice i fleke po licu i dekolteu ( povućiće se nakon porođaja), 
  • blagi grčevi u stomaku ( materica raste pa stvara kontrakcije),

Pored fizičkih manifestacija tegoba, deveta nedelja trudnoće donosi i teže nošenje sa psihičkim promenama:

  • preterana briga oko predstojećeg roditeljstva
  • previše euforije na pojedine periode
  • umor, umor umor…

Ovo su sve normalne posledice hormonskih promena i proći će ubrzo. Svaki roditelj ima strah od nepoznatog, ali vi već stvarate jedinstvenu vezu koju imaju samo mame sa bebom!

Često pitanje „da li je beba dobro jer je ne osećam?!“

Da, beba je sasvim dobro iako se vi ne osećate tako. Još uvek je rano za osećanje prvih pokreta koji dolaze tek oko 15. – 17. nedelje. Deveta nedelja trudnoće je period kada se formira ušni aparat, izdanci zuba, a prstići se sve više uočavaju.

Fetus kapcima zatvara oči, a pošto su mišići i skeletni sistem razvijeni ili pri kraju razvoja beba se pomera, pliva i okreće.

Posteljica u devetoj nedelji trudnoće preuzima proizvodnju hormona i zaštitu bebe što će u nedeljama pred vama doneti hormonalni balans, ali i trudnički stomak.

Jedite manje, a češće. Neka to budu zdravi obroci, a kada god možete idite u lagane šetnje i rekreaciju. Ne zaboravite i na suplemente, naročito na folnu kiselinu koja je veoma važna na početku trudnoće. 

Od drugog meseca vam treba i više odmora pa ne preterujte sa aktivnostima naročito tokom najtoplijeg dela dana. Bebi ništa neće biti, ali ćete se vi osećati dosta iscrpljeno i trebaće vam dosta odmora da se povuku otoci sa nogu.

Sve promene koje vam se dešavaju su normalne i deo su drugog stanja! Ne zaboravite da je ovo uvod u novo, najlepše razdoblje života kada ćete uzeti svoje dete u ruke i pokazati mu svet!