29. nedelja trudnoće – kakve promene očekuju mamu i bebu?

Sećate se perioda kada ste jedva čekali pokrete bebe i da se stomak jasno vidi? Sada se sigurno smejete jer u 29. nedelji trudnoće nema zablude oko vašeg drugog stanja. Sve vam je teže da se obujete, stopala ni ne vidite i sva je garderoba mala.

Iako se kilaža gomila, ako ste do sada pazili na ishranu i imali umerenu fizičku aktivnost niste nakupili puno kilograma, a i oni će se lakše skinuti.

29. nedelja trudnoće – razvoj bebe

Što trudnoća više odmiče veće su šanse bebe da preživi ako se rodi prevremeno. Sada je beba teška oko 1.100 gr – 1.200 grama, a dugačka oko 38 cm. Do porođaja će biti duplo ili troduplo teža i za to joj treba samo još 3 meseca.

Počelo je nakupljanje potkožne masti pa je koža manje prozirna. Sada ispod kože ima oko 3% masnih naslaga.

Mozak, unutrašnji organi i naročito pluća nastavljaju razvoj. Pluća imaju lepljivu supstancu koja će omogućiti da se pri prvom udahu bronhije prošire, a beba samostalno udahne svoj prvi dah.

29. nedelja je obeležena daljim jačanjem kostiju. Ipak iako kosti nastavljaju da jačaju, ali će biti fleksibilne sve do posle porođaja zbog prirodnog prilagođavanja porođajnom kanalu.

Beba trepće, okreće se i reaguje na nadražaje okoline. Sve je manje mesta pa su njeni udarci po nekad i neprijatni i izazivaju bol.

Mama i 7. mesec trudnoće

Plitak dah, umor, pospanost, češći odlasci u wc će postati svakodnevnica. Gorušica je posledica podizanja dijafragme, ali i sve lošijeg varenja pa je više nego bitno da se u ishranu uvedu namernice koje prijaju trudnici.

Voće i povrće, žitarice od celog zrna, hrana koja nije prerađena, bez prostih šećera je važna da bi se poboljšalo varenje i smanjilo nakupljanje nepotrebnih kilograma. Do kraja trudnoće ćete nakupiti još minimum 5 kg, a najviše u 9. mesecu trudnoće.

29. nedelja trudnoće pojačava sindrom nemirnih nogu, trnjenje i mravinjanje. Lagano masiranje pomaže, ali i podignute noge koje će smanjiti otok.

Savet za 29. nedelju trudnoće

Razgovarajte sa svojim detetom. Čuje vas i oseća, sada reaguje ne samo na jače zvuke već i na jaču svetlost. Bebi će prijati pričanje priča, muzika koja opušta, ali ne previše glasna. 

Kada govorimo o glasnoći, trudnica ne bi trebalo da boravi u bučnoj prostoriji. Dokazano je da trudnice koje su duže vreme bile izložene jakoj buci (na primer na poslu) rodile su dete koje je imalo neki stepen oštećenja sluha. Dakle stomak i amnionska tečnost štite bebu, ali se jaki tonovi mogu probiti do bebe.

Zbog hormona nastaju nemirni snovi, ali i beba ume da bude aktivna baš u periodu kada se vi odmarate pa će i to biti uzrok lošeg spavanja. Zbog toga treba iskoristiti vreme i tokom dana za odmor i malo dodatnog sna.

Uživajte u svakom trenutku jer je trudnoća čudo! Nije lako doneti dete na svet i od nekoliko ćelija razviti zdravo biće. Telo žene je prilagođeno za tu ulogu i samo sve radi. Vaše je da pripazite na ishranu, redovno se kontrolišete i odmarate što više.