Želite da preuredite svoj stan? Evo par saveta kako to što efikasnije uraditi

Renoviranje moze biti jako naporan posao sa nagradjujućim ishodom- potpuno novi topli dom. Ako nismo dovoljno obazrivi i proračunati možemo očekivati dosta problema na našem putu.

Kod renoviranja stana uvek moramo da brinemo o komšijama i buci koju majstori mogu da naprave, budzetu i mnogim drugim faktorima. Kako bismo izbegli moguće probleme bitno je da imamo plan koji će nam pomoći u procesu renoviranja.

Odredite svoj budzet

Ono sto cete dobiti zavisi od onoga što ste potrošili. Nekad je bolje ne štedeti na renoviranju stanova jer je dugoročno gledano zaista bitno da je sve sto kvalitetnije uradjeno. Ako na primer želite da renovirate kuhinju i napravite veći prostor, trebalo bi da dovedete dizajnere da vide šta je moguće uraditi i koji je najbolji nacin za uredjivanje te prostorije. Jednostavno pravilo je da svoj budzet zasnivate na kvadraturi svog stana, odnosno prostora koji uredjujete. Uzmite u obzir ceo projekat uključujući osvetljenje, elektriku, podove, uredjaje, malo strukturalnih radova i dekoraciju. Zatim tu cifru prilagodite vasim mogucnostima. Možete odabrati različite materijale u zavisnosti od vasih prioriteta. Na primer, ulaganje u boju dobrog kvaliteta garantuje vam dugovečnost, dok je budzetska opcija brzo ali ne toliko dobro i kvalitetno rešenje.

Kod renoviranja stanova najbitnije je imati plan

Mapa puta je ključna da vaše putovanje renoviranja učinite nesmetanim, kao i troškovno i vremenski efikasnim. Ne želite nikakva iznenadjenja.  Razmislite sta pokušavate da postignete. Sastavite fasciklu sa brošurama dobavljača, isecite listove iz časopisa, sastavite uzorke vaših boja i preferencija materijala. Postoji logičan redosled koji treba da pratimo kada je renoviranje stanova u pitanju.

  1. Izgradite unutrašnje zidove, popravite podne daske, obloge vrata, prozore i pragove,a zatim vodovod i elektriku.
  2. Nanesite gips karton/suvu oblogu na zidove i plafone ili popravite oštećeni malter.
  3. Postaviti drvene, kamene ili popločane podove, okačiti vrata, popraviti lajsne… Ugradite kupatilo, kuhinju, bojler, radjatore. Završite farbanje i popločavanje.

Ono što morate da uzmete u obzir tokom renoviranja stanova…

Da li vam je potrebno odobrenje za planiranje?

Da li vam je potrebna dozvola za gradjenje/rušenje?

Razgovarajte sa strucnjacima ako razmisljate o strukturnim promenama, preporučljivo je da razgovarate sa arhitektom o mogućnostima. Ostali strucnjaci sa kojima se mozete konsultovati su gradjevinari, vodoinstalateri, elektricari, moleri, staklari, stolari i drugi…

Treba da se pobrinemo da majstori imaju dovoljno vremena za rad pre nego sto dodju drugi i nastave sa sledećim slojem projekta. Kod renoviranja stanova je važno da postoji strategija za donošenje materijala i odlaganje otpada. Neki mterijali mogu zahtevati dizalicu za podizanje teških i velikih predmeta kroz prozore ili vrata.

Obavestite komšije o renoviranju. Ako ćete da pravite ozbiljnu buku kao sto je busenje, lupanje i slično, proverite sa njima da li je u redu i kada bi im buka najmanje smetala.

Poslednja stvar koju želite je odlaganje radova na pola puta jer niste zatražili dozvolu. Zato je važno da se informišete na vreme i obezbedite sebi adekvatnu dokumentacijju za renoviranje.

Stanovi su manji prostori od kuća, tako da morate da koristite strategije  dizajna kako bi svaka soba izgledala što  prostranije. Bela boja na zidovima otvara prostorije i stvara  iluziju prostranosti. 

Kada su radovi gotovi na red  stiže dekoracija. Nije dobro početi da se igrate sa ukusom ako ga nemate, tome služe dizajneri koji će vašem stanu dati toplinu.