Test za trudnoću – vrste testova i pouzdanost rezultata

Ako sumnjate da ste trudni, najbolji način da to utvrdite je da uradite test na trudnoću. Na raspolaganju su vam tzv. kućni testovi na trudnoću koji se rade na osnovu urina, klinički testovi urina, kao i testovi krvi. Trudnoću možete potvrditi i na osnovu ultrazvučnog pregleda, ali za raniji stadijum trudnoće najbolje je da uradite kućni test.

Danas su na tržištu dostupni veoma precizni testovi koji mogu dati tačne rezultate već jedan dan nakon izostanka očekivane menstruacije. Međutim, najbolje je da sačekate jednu nedelju nakon izostanka ciklusa da bi uradili test na trudnoću.

Test za trudnoću koji može uraditi kod kuće

Kućni test trudnoće detektuje hCG hormon koji se naziva još i hormon trudnoće. Ovaj hormon počinje da se luči putem urina odmah nakon začeća i nalazi se u telu samo tokom trudnoće. Hemikalija koja se nalazi na štapiću testa menja boju kada dođe u kontakt sa ovim hormonom u urinu. Vreme čekanja na rezultate je veoma kratko, obično oko 10 minuta.

Kućni testovi za trudnoći su prilično pouzdani, ali je lažno negativan rezultat uvek moguć. U svakom slučaju, ukoliko sumnjate da ste trudni, a test pokaže negativan rezultat, ponovite ga kroz nekoliko dana ili uradite klinički test na osnovu krvi.

Test na trudnoću na osnovu urina

Klinički test urina radi se u laboratorijskim uslovima. Potrebno je da uzorak urina dostavite svom lekaru, odnosno nadležnoj službi koji će ga testirati. Kućni test urina, kao i klinički test urina spadaju u kvalitativne testove što znači da samo potvrđuju postojanje trudnoće, ali ne i njenu starost.

Klinički test urina takođe detektuje hormon hCG i po pravilu je iste preciznosti kao i kućni test na trudnoću. Jedina razlika je što je mogućnost greške manja u postupku uzimanja uzorka kod kliničkog testa urina u odnosu na kućni test.

Test za trudnoću na osnovu krvi

Test za trudnoću na osnovu krvi tzv. Beta hCG test spada u kvalitativne i ujedno kvantitativne testove, što znači da se na osnovu njega može utvrditi i postojanje i starost trudnoće. Ovaj test meri nivo hormona hCG u krvi i radi se u lekarskoj ordinaciji odnosno laboratoriji.

Nivo hCG hormona može biti niži ili viši u odnosu na očekivani. Glavni razlog za to može biti nepouzdanost datuma začeća. U tom slučaju najbolje je obaviti i ultrazvučni pregled.

Lažno pozitivni i lažno negativni test na trudnoću

Lažno pozitivan rezultat testa na trudnoću može se desiti iz nekoliko razloga:

hemijska trudnoća (trudnoća koja se završava pre nego što se oplođeno jajašce pričvrsti za sluzokožu materice),
menopauza,
vanmaterična trudnoća,
neke bolesti jajnika (ciste na jajnicima).

Lažno negativan test na trudnoću može biti posledica:

upotrebe određenih lekova (lekovi za smirenje, antikonvulzanti),
testa urađenog pomoću razblaženog urina (test je najbolje uraditi ujutru, tzv. prva jutarnja mokraća),
prerano urađenog testa (nedelju dana i više pre očekivane menstruacije),
drugih nepravilnosti prilikom testiranja (oštećen test, nepoštovanje uputstva).

Ukoliko koristite kućni test na trudnoću, pažljivo pročitajte uputstvo proizvođača i proverite rok upotrebe. U zavisnosti od rezultata, razgovarajte sa svojim lekarom ili partnerom o sledećim koracima koje treba da preduzmete.

Imajte u vidu da je prenatalna nega izuzetno važno, tako da je za vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe najbolje da od samog početka krenete sa uzimanjem prenatalnih vitamina, redovno kontrolišete svoje zdravlje i usvojite zdrave životne navike.