Polipi – šta su i kako se leče?

Polipi predstavljaju izrasline manjih dimenzija na grliću materice, koji se zovu cervikalni polipi, a mogu biti i unutar materične šupljine, kada se nazivaju endometrijalni polipi. 

Smatra se da je najčešći uzrok nastanka polipa hormonski disbalans, odnosno da je najčešće hormonski faktori dovode do nastanka ovog ginekološkog problema kod žena. Pored hormonskih faktora, polipe može takođe uzrokovati i postmenopauza, genitalne infekcije, visok krvni pritisak, gojaznost.

U najvećem broju slučajeva, žena nema nikakav simptom da ima polipe na materici, zbog čega se naglašava važnost preventivnih pregleda i kontrola, jer se najčešće jedino na osnovu njih može otkriti postojanje polipa. Iako se ove izrasline najčešće smatraju benignim, savetuje da se one ipak otklone ili bar redovno prate. 

Razlog tome je zato što pojedini polipi na materici mogu biti kancerogeni, te se otklanjaju pre nego što dovedu do ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija. Iako smo pomenuli da je žena najčešće nema nikakve simptome usled prisustva polipa na materici, u nekim slučajevima se ipak mogu pojaviti određeni simptomi o kojima možete više pročitati u nastavku teksta.

Simpomi polipa na materici – kako se najčešće manifestuju?

Ukoliko primetite neki od sledećih simptoma, savet je da se obratite svom lekaru na vreme kako bi se otkrio uzrok i otklonilo problem. Neki od simptoma koji se mogu pojaviti kao posledica prisustva polipa na materici su:

  • Pojačan sekret sa sukrvicom (sukrvica je u ovom slučaju posledica upalnih promena na polipima, i tada je potrebno hitno konsultovati svog lekara)
  • Neredovan menstrualni ciklus
  • Neuobičajeno bolna i obilna krvarenja tokom menstrualnog ciklusa
  • Problemi sa začećem

Budući da ni ovi simptomi nisu dovoljno specifični, najbolje rešenje je ne čekati da do simptoma dođe, već redovnim kontrolama proverati svoje zdravlje i otklanjati eventualni problem pre nego što se razvije i uzrokuje pojavu simptoma. Ginekološkim pregledom pod spekulumom se mogu otkriti cervikalni polipi, dok se endometrijalni polipi lako uočavaju ultrazvučnim pregledom materice. 

Lečenje polipa

O uklanjanju polipa svakako treba da odluči vaš izabrani ginekolog, ali uopšteno govoreći, njihovo uklanjanje, odnosno lečenje, jeste potrebno. Olakšavajuća okolnost je što je uklanjanje polipa generalno rutinski zahvat koji nije suviše komplikovan i rizičan. Polipi na matrerici se leče hirurškim putem – polipektomijom za cervikalne polipe, odnosno ekplorativnom kiretažom ili histeroskopijom kada se radi o endometrijalnim polipima. Obe metode uklanjanja polipa spadaju u ambulatne intervencije i rade se pod kratkotrajnom intravenskom opštom anestezijom.

Radi predostrožnosti, uzorak uklonjenog polipa se ipak prosleđuje na patohistološku analizu, kako bi se otkrilo da li postoje određene maligne promene na njemu. 

Polipi i trudnoća

Kao i svaku drugu ginekološku abnormalnu pojavu, i polipe na materici bi trebalo regulisati pre planiranja trudnoće.

 Iako polipi u najvećem broju slučajeva ne izazivaju velike komplikacije, savet je da se oni reše kako bi ženino zdravlje bilo potpuno u redu pre začeća. U nekim slučajevima, polipi ipak nepovoljno utiču na plodnost, tj. mogu ometati samo začeće, te da žena ne bi došla u tu situaciju, najbolje ih je odstraniti i izlečiti pre nego što do trudnoće dođe. 

Treba napomenuti da se polipi ne odstranjuju hirurškim putem u toku trudnoće, a u nekim slučajevima, oni se nakon trudnoće povuku sami od sebe. 

Polipi takođe mogu nastati i u trudnoći, kao posledica povećanog nivoa estrogena.