Neprijatnost koja dolazi iz usta

Iako će retko ko o tome želeti da govori, neprijatan zadah nije tako redak problem. Uzroci su različiti, kod nekih ljudi najviše je izražen u jutarnjim časovima, a kod drugih traje ceo dan. 

Šta god da je u pitanju, neprijatnost je takva da ne može da se sakrije. Ljute bombone ili žvake mogu biti privremeno rešenje, ali ukoliko neprijatan zadah traje, treba pronaći uzrok i zatim ga lečiti.

Oralna higijena

Važnost oralne higijene stalno se ističe. Decu od malena učimo da redovno i pravilno peru zube i to je navika koja treba da ostane za ceo život. Pored toga redovni pregledi kod stomatologa takođe se podrazumevaju. Poštujuči ova dva saveta sprečićete nastanak bakterija, infekcija i samim tim nećete osetiti neprijatnost koju donosi loš zadah. U velikom broju slučajeva neprijatan zadah je posledica karijesa, upale desni ili nekog drugog stomatološkog problema. Ne zaboravite i da redobno menjate četkice, istrljate i jezik, po potrebi koristite konac za zube i interdentalne četkice.

Tečnost za ispiranje usne duplje

Tek kada otklonite sve probleme i kada stomatolog utvrdi da je zdravlje zuba i usne duplje zadovoljavajuće, možete da posegnete i za tečnošću. Ona ne može da bude zamena za pranje zuba niti jedino sredstvo za održavanje higijene usta. Sve tečnosti za usta uglavnom imaju svojstvo antiseptika. Kada su zubi potpuno čisti, tečnost će dalje uništavati bakterije koje su ostale i posle pranja i četkanja. Tako će se redovnim ispiranjem usta uništiti i loš zadah i doneti svežinu i prijatan osećaj u ustima. 

Svež dah iz prirode

Tečnosti koje možete naći u većini drogerija i apoteka sadrže u sebi fluor, vodu, antiseptik i još neki dodatak koji im daje miris i ukus. Ako niste ljubitelj ovakvih suplemenata za usta za ispiranje usta možete koristiti i prirodne sastojke. Poznato je da soda bikarbona ima antibakterijsko svojstvo pa čak deluje i na zube tako što ih blago izbeljuje. Grgoljenje rastvorene sode bikarbone u malo vode ubija i bakterije u grlu, a mnogi tvrde da im je pomogla i kod problema sa kandidom. 

Neke biljke takođe imaju blagotvorno dejstvo na celu usnu duplju, a večina njih deluje i na upale u grlu. Tako ćete jednim prirodnim sastojkom rešiti više problema. Žalfija deluje na različite upale, ima jako antibakterijsko dejstvo. Zeleni čaj takođe deluje na desni, redovnim konzumiranjem osvežićete i zadah, Majčina dušica, đumbir, eukaliptus sastojci su koji veoma uspešno čiste usta i grlo, eliminišu bakterije i pružaju svež i prijatan zadah. 

Zdravijim navikama ka svežem dahu

Hrana i piće koju svakodnevno unosimo utiče na zadah. Začinjena, ljuta, masna i teška hrana nije dobar predlog ukoliko vas muči neprijatan zadah. Svi znamo koliko je teško osloboditi se lošeg zadaha od luka, alkohola, kafe. Zato je poželjno da unos ovih sastojaka bude umeren. Posebna grupa onih sa neprijatnim zadahom jesu pušači. Pored drugih štetnih posledica cigare ostavljaju veoma težak i neprijatan zadah koji se teško eliminiše. Za one koji ne mogu da se odreknu ove navike sada postoje i specijalne tečnosti na bazi mentola, žalfije, kamilice, aloje, fluora kojima se svakodnevno ispiraju usta.