Koji su početni simptomi trudnoće?

Ako govorimo o simptomima trudnoće ovde ćemo se bazirati na one prve, tj.početne simptome koji vam mogu ukazivati da na to da ste možda ostali u drugom stanju. Reč je o simptomima trudnoće koji se manifestuju još pre prve posete ginekologu. Neke od njih navešćemo vam u nastavku teksta. 

Izostanak mesečnog ciklusa – kada je vreme za uzbunu?

Ukoliko vam menstruacija kasni više od pet dana postoji velika verovatnoća da ste trudni. Ako sumnjate da ste ostali u drugom stanju, to veoma lako možete da proverite uz pomoć testa iz apoteke koji možete odraditi kući. Pa tako, kada test pokaže dve crtice – imate razloga za slavlje. Za devet meseci dobićete novog člana porodice. Naravno, sve ovo treba da vam potvrdi i izabrani ginekolog. 

Početni simptomi trudnoće – kako ih prepoznati?

Postoje određeni simptomi trudnoće koji rano mogu ukazivati na začeće. Reč je onim početnim, regularnim simptomima. Pored izostanka mesečnog ciklusa, tu su još i povišena temperatura, osećaj umora i nedostatka energije, pospanost, sekret roze boje koji može trajati do tri dana i sl. Ako primetite neke od ovih simptoma trudnoće, savetujemo vas da što pre zakažete posetu ginekologu koji će ultrazvukom potvrditi vaše sumnje. 

Bol u grudima  – jedan od sigurnijih simptoma trudnoće!

Još pre izostanka menstruacije, jedan od prvih simptoma trudnoće jeste bol i osetljivost grudi, kao i naduvenost. Ovde se radi o potpuno prirodnoj pojavi s obzirom na pojačano lučenje hormona. Ako su vam dojke otečene baš kao pre nego što dobijete ciklus, a pri tom vam menstruacija kasni, velika je verovatnoća da je jajna ćelija već oplođena i da hormoni počinju da rade svoj posao. 

Jutarnje mučnine su karakteristične u prvom tromesečju!

U prvim nedeljama trudnoće više od 50% žena koje su ostale u drugom stanju osećaju mučninu, naročito ujutru nakon buđenja. Reč je o ne tako prijatnoj pojavi, koja srećom ne traje dugo, pa trudnice mogu da se opuste i uživaju u hrani čim zađu u drugi trimestar. Osetljivost na mirise hrane je karakteristična kao rani simptom trudnoće, pa buduće mame mogu osetiti mučninu već pri samom mirisu na određene namirnice i jela.  

Gorušica i učestalo podrigivanje – normalna pojava u ranoj trudnoći

S obzirom da u periodu trudnoće hormoni rade sto na sat, oni takođe utiču i na organe za varenje. Tako, neretko dolazi do opuštanja mišića između jednjaka i želuca što direktno dovodi do sekrecije želudačne kiseline i do učestalog podrigivanja na skoro svu hranu. Da bi trudnice izbegle ovu ne tako prijatnu pojavu trebalo bi da u toku dana imaju više manjih obroka, da se ne prejedaju kao i da hranu dobro sažvaću pre nego što je progutaju. 

Česta promena raspoloženja  – nešto po čemu su trudnice prepoznatljive

Generalno, trudnice su u ovom periodu veoma osetljive pa se mogu rasplakati na neku bezazlenu stvar ili sitnicu. Isto tako, veoma brzo se mogu iznervirati i planuti i imati burne reakcije od osećaja euforije do osećaja anksioznosti i depresije. Naravno, sve zbog pojačanog delovanja hormona u periodu drugog stanja. 

Svi ovi simptomi mogu ukazivati da je reč o jednoj zdravoj trudnoći, pa buduće mame nemaju razloga za brigu!