Artritis predstavlja upalu hrskavice zglobova. Da bi lečenje artritisa bilo pravilno prvo treba otkriti uzrok nastanka bolesti, a potom krenuti sa pravilnom terapijom. Ona služi da uspori progresiju i obezbedi kvalitetan životni vek pacijentu.
Ne postoji lek za artritis, ali kombinacijom savremenih tretmana se postižu odlični rezultati tako da se bolest može usporiti. Vreme je ključno kada se borite sa jednim ovakvim hroničnim stanjem, saznajte kako se danas artritis leči!
Uzroci nastanka artritisa
Najčešće se pominje reumatoidni artritis kao sistemsko oboljenje vezivnih tkiva. Imunitet hrskavicu zglobova prepoznaje kao strano telo i izaziva zapaljenje sluzokože u zglobu. Za posledicu javljaju se otoci, bol, otežani pokreti pogođenih zglobova i degenerativne promene na njima.
Osteoartritis nastaje usled fizičke povrede, ili oštećenja na zglobovima usled dugoročno nepravilnog stava, držanja i pokreta. I ovde se javlja bol i skraćenje pokreta, ali ne postoji opasnost od progresije i u drugim zglobovima u telu.
Koji god da je artritis lečenje se započinje sa smanjenjem bola, vraćanjem funkcije zglobovima, a uz to i usporavanjem progresije bolesti.
Lečenje artritisa
Da bi lečenje artritisa bilo pravilno potrebno je da reumatolog dijagnostikuje bolest i utvrdi u kom stepenu su zglobovi zahvaćeni.
- Lekovi za artritis
U ovom lečenju se primenjuju različite grupe lekova. Na prvom mestu se primenjuju antireumatici protiv bolova i služe za trenutno smirivanje upale i lakše izvođenje pokreta. Ipak, ako se ne nastavi sa pravilnom terapijom, antireumatici neće doneti puno koristi jer ne leče osnovnu bolest, a ni otkloniti bol svaki put.
Glukokortikoidi se daju putem injekcija u zglob, a metrotreksat se pije, obe vrste služe za usporavanje progresije bolesti. Pored ovih, postoje i drugi lekovi iz domena biološke terapije koji deluju na uzrok reumatoidnog artritisa – snižavaju preteran imunitetski odgovor.
- Fizikalna terapija
Kineziterapija je deo fizikalne medicine i odlična je kada je lečenje artritisa u pitanju. Odgovara i starim i mlađim osobama, a zasniva se na izvođenju pravilnih pokreta radi očuvanja funkcionisanja muskulature.
Zglobovi će brže propadati ako se izbegava njihovo korišćenje, ali pošto su pod stalnom upalom treba tačno dozirati količinu i obim pokreta. Cilj je i da se ojačaju mišići koji će pomoći da se oštećeni zglob drži u pravilnom položaju i bude manje opterećen tokom pokreta.
Sa fizikalnom terapijom se započinje nakon što se povuče bol i otok jer je tada vežbanje uspešno. Ovo je drugi korak u lečenju artritisa koji služi da suzbije bol i vrati maksimalni obim pokreta. Tako se vodi normalan i kvalitetan život.
- Promena životnih navika
Bilo da govorimo o osteoartritisu ili je u pitanju reumatoidni artritis lečenje ne može da prođe bez nekih izmena u dotadašnjim životnim navikama. Gojaznost smeta obolelim zglobovima pa je snižavanje kilaže prvi korak ka boljoj fizičkoj kondiciji i pokretima bez bola.
Pušenje i alkohol takođe ubrzavaju oštećenje hrskavice i dovode do razvoja bolesti, pa je važno prekinuti sa svim aktivnostima koje štete organizmu.
Ako postoji bol i ukočenost zglobova koja se ponavlja, najvažnije je obratiti se lekaru. Ako prepozna artritis, lečenje je kombinovano – lekovima, fizikalnom terapijom i promenom životnih navika. Takva procedura se primenjuje ceo život, ali će za uzvrat odneti bol i vratiti normalno funkcionisanje zglobova.