Cveće pleni svojim savršenim bojama i tonovima pupoljaka i latica, beskrajnim mirisom nežnosti i mirnoće, kao i utiskom stila i besprekornog uređenja svakog prostora. Bilo da je u pitanju enterijer ili eksterijer, kao i ambijent privatnih ili poslovnih namena, saksije sa cvećem opravdano su postale nezaobilazan deo uređenja u skladu sa najvišim standardima i pravilima stila i estetike.
Da bi cvetne note bile savršene, blistave i uvek sveže, važno je da budu u okruženju koje im odgovara, kao i da redovnim zalivanjem i prihranjivanjem dobijaju potrebne hranljive sastojke koje ih čine snažnim i dugovečno lepim. Saksije su vrlo važan faktor uspešnog uzdajanja biljnih kultura, zbog čega je potrebno obratiti pažnju prilikom odabira na materijal izrade, dimenzije, način zalivanja, drenažu i mnoge druge elemente.
Materijali uz koje cveće ima potrebnu svežinu, blistavost i bogat izgled
Saksije za cveće mogu biti izrađene od najrazličitijih materijala, pa se zatim biraju prema konkretnoj vrsti cveća, poziciji u enterijeru na kojoj će se nalaziti i benefitima koje stvaraju za zemljište, hranljivost i održivost biljne kulture. Najpoznatiji materijali za izradu su plastika, keramika, drvo, beton, veštački kamen, čak u kombinaciji sa metalom ili gumom. Plastične saksije su najpopularnije jer obezbeđuju jednostavno pokretanje i manipulisanje, a često imaju i podmetač koji može biti fiksni ili fleksibilni, za održavanje ili eliminisanje viška vode.
Takođe, laganost koju imaju u pogledu dimenzija čine ih idealnim izborom za postavljanje na bilo koju poziciju u enterijeru, ali i eksterijeru. Tako, mogu se videti viseće plastične saksije, ili one koje stoje na unutrašnjosti prozora, kao i vrlo atraktivne podne varijante izuzetne čvrstoće, trajnosti i sa specijalnim stalcima. Pružaju biljkama zaštitu, jednostavnost zalivanja i prenošenja, što drugi materijali većih težina ne mogu efikasno obezbediti.
Dizajn, princip zalivanja i dodaci za stilizovanje i svežinu cveća
Kada se biraju idealne saksije za konkretnu vrstu cveća, važno je uzeti u obzir, pored materijala izrade, i dimenzije koje će obezbediti uslove za neometan rast i razvoj biljke od korena do pupoljaka. Zbog toga, danas se na tržištu mogu pronaći raznovrsne varijante posuda za cveće koje imaju minijaturne dimenzije – kao na primer za raznovrsne kaktuse, ili vrlo veće kapacitete koji podsećaju na žardinjere, za kadife, petunije, muškatle, orhideje i brojne druge vrste cveća koje se uzgajaju u enterijeru ili eksterijeru.
Kada je u pitanju oblik, važno je da saksije za cveće pružaju dovoljno prostora za razvoj korena, stabljike i cvetnih aranžmana koji su često raspoređeni kao najlepši, bogati buketi. Zalivanje biljaka može da se vrši ručno, uz postepeno dodavanje vode i prihrane, koja se razlaže vremenom u saksiji, ili uz inovativne metode. Tu je samozalivajući mehanizam odličan kada se kupuje upravo takva saksija, i karakteriše ga očuvanje vode i hranljivih sastojaka, pravilno doziranje sastojaka, bez potrebe za ručnim zalivanjem, uz upotrebu inovativnih rezervoara koji se kupuju uz odgovarajuću posudu.
Saksije za cveće postale su mnogo više od posudica u koje se „udobno“ smeštaju biljke – one su zaštitni mehanizam, deo stilizovanja i uređenja enterijera, koji daje posebnu draž, svežinu i blistavost u svim godišnjim dobima. Važno je posvetiti pažnju njihovom odabiru u skladu sa dimenzijama i karakterom rasta biljaka, kao i potrebom za zalivanjem i manipulacijom u prostoru.